AD Trnavská liga 2.kolo. Začiatok o 16:30 registrácia do 15:45. Štartovné 5€/4€ pre členov klubu

27.09.2022, Utorok 19:00

Predstavenie čerpá z príbehu obce Horné Opatovce, dnes už neexistujúcej dediny. Jej zánik sa začal v roku 1951, keď vláda rozhodla o výstavbe obrovského podniku s utajenou výrobou. Výroba hliníka sa spustila v roku 1953 ... viac

AD Trnavská liga 2.kolo. Začiatok o 16:30 registrácia do 15:45. Štartovné 5€/4€ pre členov klubu
Predstavenie čerpá z príbehu obce Horné Opatovce, dnes už neexistujúcej dediny. Jej zánik sa začal v roku 1951, keď vláda rozhodla o výstavbe obrovského podniku s utajenou výrobou. Výroba hliníka sa spustila v roku 1953 a vtedy sa začali aj prvé viditeľné následky ekologickej katastrofy. Ako prvé zahynuli včely, neskôr ostatný hmyz. Od roku 1955 vyschýnajú v obci všetky stromy. Obyvatelia majú časté zlomeniny končatín, deťom vypadávajú zuby a vlasy, okná na domoch sú matné – všetko v dôsledku zvýšenej koncentrácie fluóru v ovzduší. Fluór spôsobuje rednutie kostí a ako jediný chemický prvok rozpúšťa sklo. Život v obci sa po roku 1953 radikálne zmenil. Na jednej strane stúpala životná úroveň jej obyvateľov, na strane druhej nebolo možné chovať dobytok, takmer nič dopestovať a dopady na zdravie obyvateľov boli katastrofálne. V roku 1969 bola uznesením vlády Československej socialistickej republiky zlikvidovaná a vymazaná z mapy. Tvorcovia inscenácie Terra Apathy (Zem opáta) nadväzujú na sériu divadelných diel, v ktorých sa venujú zabudnutým alebo tabuizovaným témam. Všetkým predstaveniam predchádza výskum v daných lokalitách z dostupných archívnych materiálov. Dôležitou súčasťou výskumu je aj oral history s pamätníkmi udalostí, ktorí tvorcom poskytujú cenné a intímne výpovede. Vstupné:
– 7 eur v predpredaji (malyberlin.sk/eventy/divadlo-poton-terra-apathy/)
– 10 eur v deň podujatia
– 5 eur zľavnené: študenti, ZŤP, študenti Réžia: Iveta Ditte Jurčová
Námet: Michal Ditte
Libreto: Iveta Ditte Jurčová – Ela Lehotská
Dramaturgická spolupráca: Peter Pavlac, Michal Ditte
Hudba: Michal Paľko
Výtvarný koncept: Alex Zelina, Radovan Dranga, Katarína Caková, Iveta Ditte Jurčová
Realizácia výtvarného konceptu: Alex Zelina, Radovan Dranga, Katarína Caková
Pohybová spolupráca: Renata Ptačin
Účinkuje: Ela Lehotská Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj. Za podporu ďakujeme aj mediálnym partnerom: trnava-live.sk, trnavskyhlas.sk, Trnavsko, Trnavské rádio.

Ďalšie akcie v tomto meste