Spoznajte industriálne dedičstvo Trnavy netradične. Na bicykli a v sprievode architekta

od 20.08.2022, Sobota 16:00 do 04.09.2022, Nedeľa

Trnavské industriálne stavby budú môcť spoznávať účastníci cykloprehliadok v auguste a septembri. Sprevádzať ich bude architekt Miroslav Beňák.

 

Projekt Trnava očami architekta má ... viac

Spoznajte industriálne dedičstvo Trnavy netradične. Na bicykli a v sprievode architekta

Trnavské industriálne stavby budú môcť spoznávať účastníci cykloprehliadok v auguste a septembri. Sprevádzať ich bude architekt Miroslav Beňák.

 

Projekt Trnava očami architekta má za cieľ priblížiť turistom a obyvateľom Trnavy industriálne stavby a iné architektonické pamiatky, ktoré v meste vznikali od polovice 19. storočia až do konca obdobia socializmu. Pre siluetu historického centra Trnavy boli typické kostolné veže, no 20. storočie prinieslo nové dominanty.

 

„Obrovské silá a mlyny sú významné nielen ako technické pamiatky, ale sú aj skvostmi modernej architektúry. V rámci prehliadok na bicykli ich účastníci budú mať možnosť spoznať spolu s odborným výkladom nášho architekta Miroslava Beňáka,“ hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

 

Cykloprehliadky sa konajú vo vopred stanovených termínoch počas leta, a to 20. augusta a 4. septembra, vždy so začiatkom o 16:00 h. pred mestskou vežou v Trnave a potrvajú približne dve hodiny.

 

„Maximálny počet účastníkov je obmedzený na tridsať osôb, lístky je preto potrebné si vopred rezervovať online alebo prostredníctvom Turistického informačného centra – Región Trnava, ktoré sídli v Mestskej veži v Trnave,“ dodáva Alexander Prostinák.

 

Na prehliadku je možné prísť na vlastnom bicykli alebo si ho požičať. „Dostupnosť bicyklov sa dá overiť vopred, ideálne si ich rovno zarezervovať spolu so vstupenkou,“ dodáva Alexander Prostinák.  

Témou prvej prehliadky, ktorá bude už túto sobotu 20. augusta, je Mesto na prahu moderny. Miroslav Beňák počas nej predstaví industriálne ikony Trnavy, sídliská so zaujímavým urbanistickým riešením a aj rozporuplno vnímané zásahy v centre mesta z čias socializmu.

 

Druhá prehliadka, ktorá sa bude konať 4. septembra, má názov Proti prúdu trnavských vôd. Jej účastníkov povedie miestami, ktoré priamo a aj prenesene v Trnave súvisia s vodou.

 

„Pri toku Trnávky sa dozvedia niečo o úpravách jej koryta a mostov cez ňu, pri cukrovare uvidia miesta, kde sa chodili Trnavčania kedysi kúpať. Ukážeme si lokality, ktoré vznikali vďaka vode a na vode. Samozrejme, aj vodojem od architekta Emila Belluša, ktorý potrebu vody zhmotnil do ikonického architektonického diela,“ dodáva architekt Miroslav Beňák.

 

Cena prehliadky je 5€/osobu (2€ stojí požičanie bicykla).

Bližšie informácie o prehliadkach sú dostupné na stránke:

https://www.regiontrnava.sk/produkt/trnava-ocami-architekta

 

Ďalšie akcie v tomto meste