JOGA - FÁZA KOV - pľúca, hrubé črevo Anaháta

02.11.2022, Streda 17:00

„Nos je bránou do vedomia a cestou do našej vnútornej lekárne.“- Dr. Vasad Lad. Srdečne Vás pozývam na 2,5 hodiny strávené s jogou. Počas tejto hodiny budeme harmonizovať fázu KOV cez jogu, cchi-kung, pranajamu, medit& ... viac

JOGA - FÁZA KOV - pľúca, hrubé črevo Anaháta
„Nos je bránou do vedomia a cestou do našej vnútornej lekárne.“- Dr. Vasad Lad. Srdečne Vás pozývam na 2,5 hodiny strávené s jogou. Počas tejto hodiny budeme harmonizovať fázu KOV cez jogu, cchi-kung, pranajamu, meditáciu, aromaterapiu. Táto fáza je nasmerovaná zvonku do vnútra, viac sa zanárame do seba, trávime čas sami so sebou a tým pádom máme čas pochopiť čo je v našom živote skutočne cenné, čo von nenájdeme, čo si ponecháme a čo vylúčime. Fáza KOV má na starosti pľúca a hrubé črevo. V pľúcach sídli spirituálna esencia PO – je to svet vibrácií, energie, pulzácií, rytmov – rytmicky sa opakujúcich pravidiel. Schopnosť integrovať život do určitých pravidiel a štruktúry, ktoré sú potrebné pre zachovanie života, zdravia a vitality.
Energetické dráhy pľúc a hrubého čreva vedú cez ruky, tak vďaka fyzickému cvičeniu môžeme tieto dráhy spriechodniť, uvoľňovať, harmonizovať.
Táto hodina bude pretkaná dychovými cvičeniami. Prijatá energia zo vzduchu, tvorí spolu s energiou zo stravy základ našej postnatálnej energie. Čiže energia získaná zo vzduchu je veľmi dôležitá – prichádzame na hmotný svet s prvým nádychom a odtiaľto odchádzame s posledným výdychom. Je na nás samotných to ako dýchame, lebo my máme moc dych meniť a smerovať a tým aj smerovať našu energiu. A potom je zase dôležité vedieť aj nechať všetko tak. Nádych musí byť pri naberaní dychu hlboký.
Keď je hlboký, má veľkú kapacitu.
Keď má veľkú kapacitu, dá sa predlžovať.
Keď sa predĺži, preniká čoraz nižšie.
Keď prenikne až nadol, pokojne sa usadí.
Keď je pokojne usadený, je silný a pevný.
Keď je silný a pevný, rozvíja sa.
Keď sa rozvinie, narastá a vracia sa nahor.
Keď sa vráti nahor, dosiahne až na vrchol hlavy.
Nahor ho posúva tajomná moc prozreteľnosti.
Nadol ho priťahuje tajomná moc Zeme.
Ten, kto poslúchne, bude žiť.
Ten, kto sa vzprieči, zomrie. Nápis na kameni z dynastického obdobia Čou, 500 rokov, pred n.l. Prevedie Vás Marcela Susira Ďurčová
registrácia:
https://calendiari.com/event/9XGfBlavwk Meridiánová joga – pomocou jednoduchých asán, pranajámy a meditácie zharmonizujeme fázu KOV a k nej prislúchajúce meridiány, orgány a energie tela. Budeme stimulovať tok cchi v meridiánoch pľúc a hrubého čreva a budeme odstraňovať blokády cchi týchto meridiánov. Využijeme meridiány, ich fyzickú a emocionálnu úlohu, prostredníctvom základnej a jednoduchej praxe, prepojíme Yin a Yang. Pôjde teda o prax, ktorá dosahuje holistickú rovnováhu na fyzickej, emocinálnej a duchovnej úrovni. JIN joga a Restoratívna joga – budeme podporovať a spriechodňovať tok čchi v meridiánoch pľúc a hrubého čreva pomocou veľmi jednoduchých asán, pomocou cvičení na podporu funkčnosti orgánov a pomocou restoratívnej a terapeutickej jogy. Cvičenie Jin jogy oslovuje predovšetkým jinové časti tela, kosti, šľachy, fascie. Na rozdiel od svalov, ktoré sú jangovej povahy a majú radi pohyb, jinové časti tela skôr oslovíme tichým, pokojným prijatím. Hneď ako zaujmeme bezpečnú a vyváženú pozíciu, môžeme svaly uvoľniť v oblasti, s ktorou daná pozícia pracuje a jemne a nenásilne tak podporiť prítok energie a výživy do spojivových tkanív. Prax Jin jogy nám môže pomôcť porozumieť hodnote prijímania na hlbokej bunkovej úrovni. Pri výdrži v pozícií bez pokusov niečo meniť a za súbežného prijímania seba samých takých, aký sme, začneme vnímať jinové časti svojej bytosti. Potreba veci meniť vedie človeka k posudzovaniu a obviňovaniu a odvádza ho od seba samého a od dokonalosti prítomného okamihu.

Ďalšie akcie v tomto meste