Tvary a Tváre, 6. ročník / divadelný workshop Divadlo VIOLAPrešov

24.07.2023, Pondelok 10:00

Žijete divadlom? Chcete okúsiť radosť zo spolutvorby? Ste otvorení objavovaniu dieťaťa vo Vás a skúmaniu toho, čím môžete svet dnešných detí obohatiť? V tom prípade neváhajte a prihláste sa na divadelný ... viac

Tvary a Tváre, 6. ročník / divadelný workshop Divadlo VIOLAPrešov
Žijete divadlom? Chcete okúsiť radosť zo spolutvorby? Ste otvorení objavovaniu dieťaťa vo Vás a skúmaniu toho, čím môžete svet dnešných detí obohatiť? V tom prípade neváhajte a prihláste sa na divadelný workshop TVARY A TVÁRE, ktorý organizujeme v Divadle VIOLA v Prešove už šiesty rok. Bude zameraný na hľadanie impulzov pre tvorbu autorského divadla so zameraním na divadlo pre deti a mládež. Pôjde o herecké improvizácie a skúmanie dialógu herca a hudby ako východiskového tvorivého princípu pri procese vznikania inscenácie.
Workshop je určený profesionálnym herečkám a hercom, študentkám a študentom herectva a príbuzných umeleckých a humanitných odborov. Hľadáme talenty pre VIOLU! Vybraným účastníkom bude ponúknutá spolupráca na príprave a tvorbe divadelných inscenácií. Lektorky: MgA. Zuzana Cejnarová, MgA. Tereza Lexová Čas konania: 24.-26. júl 2023 Miesto konania: Divadlo VIOLA Prešov Aktívna účasť na workshope je bezplatná!
Termín prihlásenia: do 10. júla 2023.
Ďalšie organizačné pokyny budú prihláseným účastníkom doručené e-mailom po odoslaní registračného formuláru. O lektorkách Zuzana Cejnarová
Režisérka, dramaturgička, scenáristka, hudobníčka, dirigentka, produkčná.
Absolventka Divadelnej fakulty Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne, odbor činoherná réžia (MgA.) a Sliezskej univerzity Opave, odbor kultúrna dramaturgia so zameraním na divadlo (BcA.). V súčasnej dobe študuje doktorandský študijný program na Difa JAMU, jej dizertačný výskum je zameraný na dialóg hudby a herca v priebehu procesu tvorby inscenácie. Okrem štúdia pracuje v ZUŠ Karla Havíře Vrchlabí, kde učí hru na pozaunu, diriguje jazzový orchester a venuje sa grafike, propagácii a produkcii školských akcií.
Vo svojej tvorbe inklinuje k výrazne autorskému divadlu založenému na princípe hudobnej rytmizácie, k čomu ju vedie najmä vlastná praktická hudobná skúsenosť – z nástrojov hrá na klavír, pozaunu a akordeón a hru na nástroj často používa i v priebehu divadelných skúšok. V tvorbe tiež zúročuje skúsenosti z dirigovania jazzového orchestra.
Spoluprácu s profesionálnymi scénami započala v roku 2014 réžiou inscenácie Nikdy nekončí v Mestskom divadle Zlín, za ktorú o rok neskôr získala ocenenie Inscenace roku v ankete Aplaus 2013/2014. V roku 2015 režírovala na Veľkej scéne zlínskeho divadla autorskú rozprávku Plaváček. V rovnakom roku vznikol v spolupráci s dramaturgičkou Terezou Lexovou autorský text rozprávky Český Středověk, aneb Co Kosmas nevěděl a Dalimil si vymyslel uvedený vo februári 2016 v Divadle Polárka v Brne. Ďalšiu autorskú rozprávku, Dobrodružství mořského vlka, napísala a režírovala pre Divadlo Šumperk v roku 2017. Okrem profesionálnej réžie sa intenzívne venuje spolupráci s amatérskymi divadelnými súbormi (Divadlo Krychličky Vrchlabí, Divadlo Kolárka Blansko), účinkuje v dvoch autorských monodramatických inscenáciách (Pán hor a Bramborová balada o Romeovi a Julii), režíruje open air happeningy(Židle pro Brno 2021), je lektorkou divadelných workshopov (aktuálne workshop zameraný na dialóg hudby a herca, v jeseni 2021 workshop voicebandu s nevidomými deťmi v rámci Tmavomodrého festivalu v Brne, hrá v troch hudobných kapelách (kapela pre deti U tebe, alternatívny hardswing Cémur Šámur, jazzový Big Band pri ZUŠ Vrchlabí), skladá vlastnú hudbu (napr. scénická hudba k inscenácii Spací vady v Divadle Kolárka v Blansku), je zakladateľkou a predsedníčkou kultúrnej neziskovej organizácie SůVA, v ktorej iniciuje a organizuje najmä street art, výtvarné inštalácie, happeningy či multižánrový open-air festival. Tereza Lexová
Rodáčka z Opavy, absolventka DiFa JAMU v Brne, odbor činoherné herectvo v ateliéri prof. Niky Brettschneiderovej. Venuje sa predovšetkým autorskému divadlu pre deti a mládež či už ako herečka, dramaturgička, scenáristka alebo občasná režisérka. Spolupracuje s divadlami naprieč Českou republikou (Divadlo Minor, Malé divadlo České Budějovice, Divadlo Lampion, Divadlo Polárka, Divadlo Spejbla a Hurvínka a ďalšie) a v poslednej dobe taktiež na Slovensku (Divadlo VIOLA, Bábkové divadlo na rázcestí).
Spoločne s Jiřím Jelínkom napísala cyklus Betlémske pohádky a adaptáciu diela Devatero pohádek, ktoré pod názvom Pohádky bratří uviedla Česká televízia. Je speváčkou a textárkou kapely U TEBE, ktorá sa zameriava na tvorbu detských šansónov.
Učí na Difa JAMU hereckú interpretáciu textu. Organizátor projektu: Občianske združenie Šušľavá mušľa Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.

Ďalšie akcie v tomto meste