MATÚŠOVE HRADNÉ SLÁVNOSTI Trenčínský hrad

12.08.2023, Sobota 09:00

Na Trenčianskom hrade ožije minulosť a Vy môžete byť pri tom tak blízko, že budete môcť počuť šepot dvorných dám a cítiť vôňu dobovej kuchyne. Otvorte dvere do minulosti a vstúpte, rok 1310 čaká práve na vás ... viac

MATÚŠOVE HRADNÉ SLÁVNOSTI Trenčínský hrad
Na Trenčianskom hrade ožije minulosť a Vy môžete byť pri tom tak blízko, že budete môcť počuť šepot dvorných dám a cítiť vôňu dobovej kuchyne. Otvorte dvere do minulosti a vstúpte, rok 1310 čaká práve na vás. Trenčianske múzeum v Trenčíne v spolupráci so Spolkom oživenej histórie Milites Nobiles ,Projektom Donč a skupinou Vinedi pre vás v termíne 12.8.2023 pripravili podujatie MATÚŠOVE HRADNÉ SLÁVNOSTI, ktoré vám bude prezentovať dobový život vo všetkých jeho formách. Prostredníctvom rekonštrukcie udalostí, ktoré sa na území Trenčianskej stolice mohli odohrať v roku 1310 v kontexte nám známych historických skutočností, vám ukážeme ako sa žilo, jedlo, zabávalo či rokovalo v rannom 14. storočí. Dejovým pozadím podujatia je snem, ktorý bol na Trenčiansky hrad zvolaný Matúšom Čákom, a ktorého cieľom je riešenie napätej situácie medzi silnými hráčmi na politickej šachovnici, ktorá sa pomyselne rozprestiera nad územím severného Uhorska. Ide tu predovšetkým o riešenie zložitých politických tém, ktoré súvisia s čoraz väčšou mocou mladého uhorského kráľa Karola I. Róberta. Uhorská kráľovská koruna sa len prednedávnom dostala z rúk mocného sedmohradského oligarchu Ladislava Kána, čím sa napĺňal dôležitý atribút legitímnej korunovácie Karola za uhorského panovníka. Názory uhorských šľachticov na legitimitu kráľa Karola sa rôznia. Do sporov výrazne vstupujú mocenské záujmy niektorých z nich. Nájdu na sneme v Trenčíne spoločnú reč alebo prehovoria zbrane? Okrem oboznámenia sa so skutočnými historickými postavami našich dejín bude môcť návštevník vidieť na jednom mieste rytierov, pešiakov, lukostrelcov, felčiarov, hudobníkov, cnostné dámy a ich komorné či iné služobníctvo, ktorí sa so svojimi pánmi vydávali na cesty. Na Trenčianskom hrade budete mať možnosť vidieť viac ako 110 ľudí v dobovom oblečení. Jeden z najväčších dobových táborov na Slovensku bude pozostávať z niekoľkých desiatok dobových stanov či prenosného dobového kúpeľa. Budete sa tak môcť oboznámiť so spôsobmi dobového táborenia pri významných príležitostiach (ako boli napríklad synody, snemy či turnaje), kde sa v jednom čase a na jednom mieste zišli desiatky až stovky ľudí. V rámci programu môžete očakávať:
10:00 – Lukostrelecký turnaj – Jeremiášova bašta, Vinedi,
10:30 – Sokoliari – amfiteáter, Falconarii,
11:00 – Panský šermiarsky turnaj – pred kasárňami , Projekt Donč,
12:30 – Dobové tance – horné nádvorie, Vinedi,
13:00 – Hodovanie šľachty – Barborin palác, Projekt Donč,
13:30 – Sokoliari – amfiteáter, Falconarii,
14:30 – Lukostrelecký turnaj – Jeremiášova bašta, Vinedi,
15:30 – Sokoliari – amfiteáter, Falconarii,
16:00 – Vlajkový lukostrelecký turnaj – južné opevnenie, Vinedi,
17:30 – Dobové tance – horné nádvorie, Vinedi. VSTUPNÉ na podujatie bude ZVÝŠENÉ od 9:00 do 17:45! MALÝ OKRUH
Dospelí (18 a viac rokov): 10,00 €
Dôchodcovia, vojnoví veteráni: 8,00 €
Deti od 3 do 6 rokov: 4,00 €
Žiaci a študenti od 7 – 18 rokov: 6,00 €
Študenti od 19 do 26 rokov: 8,00 €
ŤZP, ŤZP-S: 2,50 €
Deti do 3 rokov: zdarma VEĹKÝ OKRUH
Dospelí (18 a viac rokov): 12,00 €
Dôchodcovia, vojnoví veteráni: 10,00 €
Deti od 3 do 6 rokov: 6,00 €
Žiaci a študenti od 7 – 18 rokov: 8,00 €
Študenti od 19 do 26 rokov: 10,00 €
ŤZP, ŤZP-S: 3,50 €
Deti do 3 rokov: zdarma VSTUPENKY: sa predávajú v pokladniach Trenčianskeho hradu a Veľký okruh si môže kúpiť aj ONLINE na www.muzeumtn.sk alebo priamo na tomto linku https://lnk.sk/pm06 Všetky potrebné informácie k programu na hrade a predpredaj vstupeniek nájdete na www.trencianskyhrad.sk. TEŠÍME SA NA VÁS!

Ďalšie akcie v tomto meste